Úvod tohoto článku bych mohl klidně zkopírovat z loňska – zase jsme do Koutů vyrazili s Honzou Framberkem a se dvěma páry běžek, zase přijel Jirka Halla, Martin Dungl a taky Radim Hataš s Míšou, zase v přeborech hráli moji tréninkoví svěřenci a spoluhráči z Vlašimi Jirka Rýdl a Robin Hrdina.
Proti loňsku zůstalo značně víc sněhu a zpočátku rozpačité počasí se ustálilo na „jasno“, takže jsme si lyží užili docela dost, s Honzou jsme si neodpustili ani několikakilometrovou turistickou vložku, na jejímž konci jsme si museli zavolat Jirku coby záchranné taxi. Místo do Koutů jsme totiž sjeli do několik km vzdálené Loučné.
I na šachovnicích se opakovalo leccos z loňska. Co se vloni povedlo FM Kubíčkovi, zopakoval jsem letos pro změnu já. K první partii s Patrikem Krušinou (1826) jsem přišel trochu pozdě a neslyšel jsem proto důrazné upozornění rozhodčího na časový limit (90 minut do konce partie). Propozice jsem si taky nepřečetl, a tak se stalo, že jsem si po 44. tahu soupeře v pohodlně vyhrané koncovce oddechl, že mám „kisnu“ za sebou, s chutí se napil své minerálky – a překročil čas. Aby toho nebylo dost, ve druhém kole mne pan Jiří Kalužný (1823) černými v pátém tahu dostal v mé oblíbené variantě Aljechinovy obrany do zcela neznámých vod. Takže jsem se zamyslel asi na 25 minut, obětoval (mimochodem správně) pěšce, ale dál to byla bída s nouzí, po oboustranných chybách jsem sice pěšce získal, ale stejně to byla nakonec remíza. Takže po dvou kolech půl bodu a perfo asi 1600. Podobným způsobem ale s trochu lepšími výsledky jsem odehrál další čtyři kola, konečně jsem se probojoval na onlajn, ale následovala prohra s pozdějším vítězem Zdeňkem Hábou (odmítl jsem remis a pokazil jednoduchou koncovku), pak výhra úplně prohrané partie s Michalem Hrabalem (viz níže) a v posledním kole zase prohra remízové koncovky s Vítem Valentou. Výsledných 5,5 bodů (11. místo) je ještě velmi milosrdných, úroveň hry většinou děsivá (perfo 2032), jako ostatně v posledních měsících skoro pořád. Inu, nemládneme!
Ani ostatní výsledky členů naší výpravy nejsou zrovna vhodné k zarámování. Honza i Jirka udělali svorně 4,5 bodu, Martin ještě o půlku míň. Pravdou ovšem je, že se všichni tři poněkud více exponovali i v oblastech mimošachových, takže to zase tak špatné výkony nebyly, že?
Ale stejně se nám v Koutech zase líbilo, a pokud to jen trochu půjde, za rok nashledanou.
Ze své šachové „tvorby“ jsem vám připravil jedno cvičení na oblíbený námět „Jak vyhrát vyhranou partii“. Je to fragment z partie 8. kola Vanka - Hrabal (2073), a vaším úkolem bude v omezeném čase hledat správná pokračování černého (a nakonec bílého). Zakončení partie jsem rozfázoval do několika diagramů, zkuste se nekoukat na pokračování a řešit jeden diagram po druhém. Samozřejmě na šachovnici, a na hodinách si nastavte asi tak 10 minut do konce – tak nějak to mohlo být i ve skutečnosti.
Pozice prvního diagramu vznikla po mé neodůvodněně riskantní hře, soupeř se ani nemusel moc namáhat. Bylo mi jasné, že za normálních okolností partie v několika tazích skončí, pozice bílého krále je v rozvalinách, navíc mi v tu chvíli na hodinách zbývalo asi 8 minut. Takže jsem ještě 7 minut přemítal o životě a vymyslel typický bluf – pseudokombinaci, či jak to nazvat. Zahrál jsem totiž 26.g5!? a čekal, až přijde kat. Vaším úkolem je, do 5 minut najít a provést tah černého.
V partii přišlo 26…hxg5 (stejně dobrých bylo ještě několik jiných tahů, počítač bílému stále hlásí minus 3 a více), následovalo bleskové 27.h4!?.
Jaká je správná odpověď černého na tento tah?
V partii se stalo 27…g4 (podle počítače asi nejlepší, ale i zde ještě vyhrávalo leccos) a přišlo samozřejmě 28.Dxg4.
Jaká je správná odpověď černého?
V partii se stalo 28…Db6, černý se zřejmě rozhodl moje činění ignorovat (jeho tah je ovšem už chyba, mělo se stát 28…Sxc3! ještě stále s rychlou výhrou, ale pozice je už docela nepřehledná, že?).
V pozici čtvrtého diagramu bílý opět bleskově zahrál 29.Sxg6! a správná odpověď černého už je trochu oříšek.
V partii černý důsledně sebral 29…Vxc6 a já jsem si dopřál luxus se na pár desítek sekund zamyslet.
Tentokrát máte za úkol nalézt pokračování bílého a spočítat, jak partie skončí.
Tohle už těžké nebylo, bílý vítězí po 30.Bxf7+! Kxf7 31.Rd7+ Be7 [31…Ke8 32.Re1+ Qe3+ 33.fxe3] 32.Qh5+ Rg6 33.Qh7+ Rg7 34.Rxe7+ Kxe7 35.Qxg7+ 1–0
A to jsem se po 25. tahu málem vzdal :-)))
Celé zakončení partie Vanka - Hrabal si můžete ještě přehrát a porovnat svá řešení s převážně počítačovými variantami a mými poznámkami. Přiznám se, že tak jako celá partie až k prvnímu diagramu ve mně vyvolává ještě teď značný odpor, závěr se mi docela líbil - a soupeře mi bylo až trochu líto ...
názory k článku
Luboš - 31.03.2012 10:47
tah 26. g5 přinesl své ovoce. Na první pohled to až tak nebezpečně nevypadá, ale černý si musí dát velký pozor. Já osobně bych tedy za černého tah g4 určitě nezahrál, ale i po gxh4 je to stále ještě zajímavé. Pěkný útok Mílo