Áčko jede !

kliknutím zvětšit

V šestém kole krajského přeboru jsme doma přivítali kdysi tradičního soupeře - Sokol Hostivice. Soupeř sice přijel s IM Vaskou Tričkovem, mým dlouholetým známým z Bohemky, ale jinak jsme skoro na všech šachovnicích měli výraznou ratingovou převahu.

A skutečně, už během první hodiny hry se začala naše převaha projevovat. Radkův soupeř celkem bez příčiny v 8. tahu obětoval bílými kvalitu, Radek ji zkonzumoval a bez větších problémů převahu realizoval. Dost podobný průběh měla partie na osmé šachovnici, kde Luděk pro změnu sebral centrálního pěšce, po další chybě pak ještě kvalitu a bylo to.

Milanův soupeř zase v holandské „kamenné zdi" vynechal jeden ze základních kamenů a místo tahu c6 zahrál rovnou c5, čímž si vyrobil nehezky isolovaného pěšce na d5. Milan ho nakonec pěkným obratem sebral a prakticky rovnýma nohama přešel do jasně vyhrané koncovky, kde soupeřův odpor byl sice poměrně dlouhý, zato ale zcela beznadějný. Tři partie tedy probíhaly naprosto jednoznačně, což zbytek mančaftu samozřejmě patřičně uklidnilo.

Zatímco Honza ve svém oblíbeném budapešťském gambitu černými celkem pohodlně remizoval (ale Honzo, na slabšího soupeře je tahle varianta dost jednoduchá a vyhrává se špatně!), na ostatních prknech se děly věci podstatně zajímavější. Asi nejblíže ke ztrátě celého bodu byl Jirka Vaněček, který sice bílými soupeřova Pirce typickou obětí e2-e4-e5-e6 dokonale rozebral, pak ale výhodu ztratil a hodnocení partie se několikrát změnilo o více než 4 body (dlužno přiznat, že déle a více na prohru stál v bláznivé přestřelce náš borec). Nakonec partie trochu překvapivě skončila vůbec ne vynuceným opakováním tahů.

kliknutím zvětšit

Jindra Novák opět zahrál svou (a nejen svou, stejně probíhala například i partie Trmal - Z. Maršálek v KP 2005/6, ve které černý udržel remízu) oblíbenou variantu, kterou si dovolím krátce předvést. Do pozice našeho prvního diagramu se partie Obrázek - Novák dostala po tazích 1.e4 d6 2.d4 e5 3.dxe5 dxe5 4.Dxd8+ Kxd8 5.Sc4 Se6 6.Sxe6 fxe6. Bílý samozřejmě chce takovou pozici hrát na výhru, ale zas tak moc toho nemá a zvětšení výhody není vůbec jednoduché. Násilné pokusy mohou skončit docela špatně, a ještě horší je bezplánovité tahání figurkami, kterým se vyznačovala hra bílého v další fázi partie. V rozhodujícím okamžiku Jindra bohužel vyměnil svého aktivního koně a vznikla jen lepší věžovka, kterou ale nakonec (s podstatným přispěním soupeře) Jindra přece jen vyhrál.

kliknutím zvětšit

Pavel získal bílými hned v rané fázi partie jasnou poziční převahu, ale soupeř postavil odolnou pozici a najednou vyvstal problém - totiž najít rozumný plán hry. To se moc nepovedlo a jak to tak bývá, po násilné hře bílého mohl dokonce černý získat pěšce s lepší hrou. Naštěstí soupeř chybu oplatil a partie přešla do koncovky věže a střelce  proti věži a jezdci. Je pozoruhodné, že drtivou poziční převahu bílého na druhém diagramu (Otruba - Bukovský, pozice po 33. tahu černého) jednoduše proměnit v celý bod pravděpodobně nelze. Objeví někdo vyhrávající plán? V partii naštěstí opět soupeř pomohl a povedlo se mu přejít do úplně prohrané pěšcovky.

Nakonec jsem si nechal svůj nepochybně cenný úspěch, i když partie to byla taky plná omylů. Souboj Vanka (2183) - Tričkov (2344) si můžete s mými poznámkami přehrát, je o ukázka toho, že i mistr se občas utne - a že násilná hra na výhru vede často k nepěkným koncům.

 

 


Partie Vanka - Tričkov


Celkově jsme splnili úlohu favorita, sestupu se už asi bát nemusíme, a můžeme si v klidu všichni zahrát o přední umístění.

V novém roce všem hodně šachového i osobního štěstí, a Tomášovi brzké uzdravení přeje



Míla Vanka


názory k článku

Radim - 31.01.2009 08:57
Hezký článek Mílo a partiová ukázka je poučná
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V